SpiceCRM to system opracowany przez specjalistów z Austrii. Powstał na fundamencie powszechnie wykorzystywanego (także w Polsce!) rozwiązania – SugarCRM Community Edition. By spełnić wymagania dzisiejszych przedsiębiorców, został jednak niemal całkowicie przebudowany. Interface użytkownika wzbogacono poprzez zastosowanie nowoczesnego Lightning Design System oraz technologii Angular od Google. Aktualnie z powodzeniem podbija nowe rynki w Europie i pozostałych częściach świata.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
SpiceCRM: Dlaczego system sprawdza się w firmach z Polski?
Postęp technologiczny przyspiesza. Wymagania wobec systemów wdrażanych w firmach (także w Polsce) rosną. W dzisiejszych czasach od aplikacji CRM oczekuje się: nowoczesnego designu, przyjemnego user experience, a nawet — mechanizmów sztucznej inteligencji.
SpiceCRM to sposób na przyjazne użytkownikom, nowoczesne narzędzie CRM. Korzystanie z systemu nie wymaga uiszczania opłat licencyjnych. Kod aplikacji jest otwarty, a zatem może zostać dowolnie zmodyfikowany. SpiceCRM można zainstalować w chmurze producenta lub we wskazanej infrastrukturze. Ponadto został opracowany na bazie rozpowszechnionych w Polsce technologii.
Przekonajmy się, jak te wszystkie argumenty wybrzmiewają w szerszym kontekście.
1. Naturalny wybór w razie upgrade po SugarCRM CE
Zacznijmy od tego, że ze względu na jego technologiczne korzenie, SpiceCRM to doskonała alternatywa dla przedsiębiorców poszukujących drogi po wygaszeniu wsparcia dla SugarCRM Community Edition.
Osoby z branży IT być może kojarzą, jak powszechny był to system. Nie wykluczone, że mimo dyskontynuacji projektu w 2017 roku, jest on nadal wykorzystywany przez niektórych polskich przedsiębiorców.
W latach świetności przyciągał użytkowników brakiem opłat licencyjnych oraz możliwością ingerencji w otwarty kod. SugarCRM CE można było dopasować do bardzo specyficznych wymagań dynamicznego biznesu. Elastyczność kosztowa i funkcjonalna gwarantowała mu popularność w bardzo wielu branżach. Jeżeli Twoja firma się do nich zalicza, SpiceCRM jawi się wręcz jako naturalny wybór. Migracja danych nie sprawi raczej większych problemów.
2. User Experience, które nadąża za trendami
W przeciwności do SugarCRM CE, rozwój SpiceCRM się nie zatrzymał. Wręcz przeciwnie: od 2018 roku tylko postępuje i przybiera na intensywności. Wystarczy szybki rzut oka na prezentowane na tej stronie screeny czy demo systemu, by się przekonać, że pozostałość po legendarnym systemie objawia się wyłącznie na poziomie funkcjonalnym. Nie ma śladu po poprzednim wyglądzie systemu.
Między innymi dlatego, staje się on tak popularny wśród polskich przedsiębiorców. Nowych użytkowników przyciąga przede wszystkim atrakcyjne i przemyślane User Experience. Dzięki temu system szybko przyjmuje się w organizacjach. Jedno z głośniejszych wdrożeń SpiceCRM w ostatnim czasie to implementacja narzędzia w polskim oddziale firmy Bricoman. Według naszej wiedzy system pozyskały też firma Sanpol oraz klub sportowy Wisła Kraków.
3. Sposób na oszczędność kosztów
SpiceCRM dystrybułowany jest na dwa sposoby, w wersji Core oraz More.
Podstawowa edycja systemu jest całkowicie bezpłatna i dostępna z Internetu na dwa sposoby. Można ją pobrać albo ze strony producenta albo z repozytorium na Githubie. Instrukcja postępowania również została tam udostępniona.
Jeśli funkcjonalność SpiceCRM Core jest wystarczająca dla Twojego biznesu, dysponujesz infrastrukturą serwerową oraz posiadasz umiejętności administratorskie i programistyczne, by ją samodzielnie uruchomić – system może być Twój od razu. Bez jakichkolwiek dodatkowych opłat.
Druga opcja to wersja More, czyli o wiele bardziej zaawansowana funkcjonalność Customer Experience za rozsądną cenę 19 euro za użytkownika na miesiąc. Producent proponuje osadzenie jej w chmurze, ale możliwy do wyboru jest również hosting on-premises (czyli na własnym lub wskazanym serwerze, np. takim we władaniu polskiej firmy wdrożeniowej). Jest to wersja rekomendowana dla biznesów, które preferują uzyskać profesjonalne wsparcie podczas implementacji oraz rozbudowy systemu.
Warunki współpracy ze SpiceCRM mogą też zostać indywidualnie dostosowane. W tym celu polecamy kontakt z naszą Redakcją lub partnerem SpiceCRM na Polskę.
4. Otwarty kod, z którym można wszystko
Funkcjonalność SpiceCRM to dziedzictwo programistów zrzeszonych wokół legendarnego systemu Open Source. Nic więc dziwnego, że producenci postanowili podtrzymać obietnicę swobodnego dostępu do kodu.
Jego otwartość to kolejny argument, który przemawia do przedsiębiorców z naszego regionu. Procesy wewnętrzne w polskich firmach bywają skomplikowane. Często nie wpasowują się w schemat zaproponowany przez producentów SaaS-owych rozwiązań. Z tego powodu otwarty kod, to bardzo pożądana cecha systemów dla biznesu na rynku w Polsce.
Mimo bogatego zestawu gtowych funkcji dowolne modyfikacje systemu SpiceCRM są możliwe na życzenie. Nie ma najmniejszego problemu, by do standardowego pakietu modułów, pól i automatyzacji dostawić kolejne. Producent oprogramowania zadbał, by działo się to równie sprawnie dla klientów z Austrii, gdzie mają siedzibę, jak i za granicą, w tym w Polsce.
W 2019 roku zawarto oficjalne partnerstwo z poznańską firmą wdrożeniową – eVolpe Consulting Group, która z powodzeniem realizuje projekty rozbudowy SpiceCRM dla polskich przedsiębiorstw.
5. Hosting, jaki wolisz
Przedsiębiorcom w Polsce do gustu przypadnie także swoboda doboru miejsca instalacji SpiceCRM. System może być hostowany w chmurze producenta, na serwerach firmy wdrożeniowej, jak i on-premises, czyli w prywatnej infrastrukturze we władaniu Twojego przedsiębiorstwa.
Miejsce instalacji do wyboru
Cloud
SpiceCRM oferuje wygodną opcję instalacji oraz hostingu w chmurze. Dzięki niej: zyskujesz łatwy dostęp do swojego systemu z dowolnego miejsca, usprawniasz aktualizację oprogramowania oraz zabezpieczasz swoje dane, korzystając z polityki bezpieczeństwa renomowanego i doświadczonego dostawcy.
On-premises
SpiceCRM bez przeszkód działa też w prywatnej infrastrukturze IT. Decydując się na tę opcję, zachowujesz pełną kontrolę nad przetwarzanymi informacjami oraz samodzielnie odpowiadasz za ich bezpieczeństwo, ciągłość działania aplikacji oraz zgodność z regulacjami prawa.
Ma to związek z przepisami bezpieczeństwa danych, których należy dopilnować (np. RODO). Niektóre organizacje w Polsce – zwłaszcza instytucje publiczne – zobowiązane są do wykorzystania systemów zainstalowanych lokalnie, na serwerach w ich wyłącznej dyspozycji. Inne, dla własnej wygody, poszukują systemów osadzanych w chmurze publicznej. SpiceCRM otwiera się na tego typu potrzeby. Nie ma jednej narzuconej formy hostingu. To Ty decydujesz, jak ten temat zostanie rozwiązany.
6. Popularna technologia
Angular, w którym napisany jest SpiceCRM to otwarty framework do tworzenia aplikacji webowych, wspierany i rozwijany przez Google. Według badania Bulldogjob.pl jest to trzeci najpopularniejszy framework, z którego korzystają programiści JavaScript w Polsce. Pod względem skali wykorzystania przewyższają go tylko Vue.js oraz React.
Dodatkowo, jak podaje raport „State of Angular. Poland 2022” poziom zadowolenia programistów korzystających z tej technologii jest bardzo wysoki. Aż 66% badanych przyznało, że są całkowicie (w najwyższym stopniu) zadowoleni i chcą kontynuować pracę przy użyciu tego frameworka. Jest to też bardzo opłacalna umiejętność. Zgodnie z informacjami na portalu zarobki.it, wynagrodzenia Angular developerów wynoszą przeciętnie 12 293 zł – 17 106 zł.
Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, nie ma obaw, by na polskim rynku zabrakło specjalistów, którzy podejmą się wdrożenia czy rozwoju technologii SpiceCRM. Szczególnie, że ich oficjalny partner na Polskę, zatrudnia liczny zespół doświadczonych praktyków.
7. Oficjalny partner SpiceCRM w Polsce
Decydując się na SpiceCRM, otrzymujesz narzędzie, które można rozbudować w odpowiedzi na postęp Twojego biznesu lub zmianę sytuacji rynkowej. Nawet jeśli standardowa funkcjonalność SpiceCRM nie odzwierciedla jeszcze procesów zachodzących w Twojej firmie – da się to swobodnie skorygować. Najlepiej w ramach współpracy z oficjalnym partnerem producenta w naszym kraju.
W Polsce systemem SpiceCRM zajmuje się firma wdrożeniowa z Poznania. Oficjalnym partnerem producenta zostali w 2019 roku. Jeżeli poszukujesz wsparcia we wdrożeniu omówionej tutaj technologii – koniecznie skontaktuj się z eVolpe Consulting Group.
Pozostają oni wyłącznym dystrybutorem aplikacji na naszym lokalnym rynku. Mają też solidne doświadczenie w dostosowaniu otwartego kodu SpiceCRM do indywidualnych potrzeb klientów. Współpracowali na tym polu m.in. z Bricoman, Sanpol czy Wisłą Kraków.
Z przyjemnością Was połączymy.
Potrzebujesz więcej informacji o SpiceCRM?
Wypełnij formularz kontaktowy
lub napisz do nas na kontakt@spicecrm.pl